Limited Şirket Kuracaklar Bunlara Dikkat Etmeli

HiroNakamura Çevrimdışı

HiroNakamura 

Exit Uzman Üye
6 Ağu 2023
87
0
13
Antalya
Limited şirket belirli bir ana sermaye doğrultusunda tek kişinin veya yanında ortakları ile beraber kurabildiği bir şirket türüdür .Limited şirket kuruluşu belirli bir ana sermaye doğrultusunda tek kişi veya birden çok kişiyle kurulabilecek bir şirket türüdür. Kurulan bir limited şirketin normal şirketlerden daha az bir vergi dilimi oranı bulunur. Limited şirket kurulum aşamasında 50'den fazla ortağı barındıramaz ve içerisinde 500 hissedarı geçemez. Kendi işini kurmak ve Kendi işinin patronu olmak pek çok kişinin hayalidir. Limited şirket bu hayalin gerçekleştirilebilmesinde kaynaklık etmektedir. Kurulan şirket içerisinde genel kurul ve yöneticilerden oluşan bir sistematiğin bulunması gerekir. Baş beyin olarak kabul edilen bu genel kurulda kararlar verilir. Herhangi bir şekilde iş akdinde yapılan sözleşmenin geçerliliğinin sayılması ya da şirket içerisinde belirli pozisyona getirilecek kişilerin kararının verilmesi de yine genel kurul tarafından belirlenir. İdari durumlar ve mali durumların hesap edilerek ortaya konduğu kurul yine genel kurul içerisinde ki kişilerden oluşur ve üç ayda bir toplantı yapılması gerekir.
Yasalar önünde şirkette bulunan yöneticilerin bildirilmesi ve kimin temsil ettiğinin beyan edilmesi zorunludur. Genel kurulun belirlemiş olduğu müdür ancak şirketin temsilcisi olarak kabul edilir. Gerekli görüldüğü durumlarda ihraç yöntemine başvurulabilir. Limited şirketin başında bulunan müdürün belirli bir yetkisel sınırlandırılması bulunmamaktadır.


55.jpeg

Limited Şirket Nasıl Kurulur?​

Limited şirket açmak için gereklilikler bu şirketi kurmak isteyenler için merak ettikleri bir konudur. Şirket kurulum aşamasında;
  • Belirli bir anapara gerekmektedir. O anapara alt limit olarak 10.000 TL den başlamaktadır. Her bir ortak belirli bir oranda sermaye ile şirketin kurulmasına destek sağlar.
  • Bir Limited şirketin kurulması gerekli olan aşamaları gerçekleştirildikten sonra 3 gün içerisinde tamamlanabilir.
  • Limited şirket kurmak isteyen kişiler 6762 sayılı Türk ticaret kanunu üzerinden hak talebinde bulunurlar ve bu kurallara uyarak ancak tüm mesuliyetleri kabul ederek şirket kurulumuna geçebilirler.
  • Burada istenen anapara şirket kurulduktan sonra yapılan işlerin kişiye para kazandırmaya başlayacağı ana kadar gerekli olan nakit ihtiyacının karşılanmasını sağlamaktadır. Bu sebeple böyle bir kural ile karşılaşılır.
  • Limited şirketin kurulum aşamasında tek kişi ve 50 kişi arasında bir rakam bulunur ve 10.000 TL sermaye olarak edebilirken anonim şirketler için ise bu rakam 50000 TL'yi bulabilmektedir.
Limited şirket kurmak isteyen kişilerin bulundurması gereken belgeler:
  • Kurulacak olan şirketin bulunduğu yerin tapusu veya kira kontratı,
  • Noterden alınmış bir tasdikli sözleşme belgesi,
  • Kurulacak olan yer için yazılan bir başvuru dilekçesi ve başvuru bildirim formu bu internet üzerinden elde edilebilir,
  • Oda kayıt beyannamesi ile beraber ikamet edilen alanın belgesi ve şirketin kurulum aşamasında yatırılan sermayenin yatırıldığına dair belgelendirilebilecek bir dekont gerekmektedir.
 

Konuyu görüntüleyenler

Üst Alt
google-site-verification:googleab9f0736c748007a.html